Bu kutladığımız son 23 Nisan mı ?

 

 

21 Nisan 2018 Cumartesi günü saat:14.00’da Atatürkçü Düşünce Derneği Beşiktaş Şubesi’nde düzenlenecek, İ.Ömer Atagenç ve Utku Buksur’un konuşmacı olduğu ” Bu kutladığımız son 23 Nisan mı?” adlı panelimize hepinizi bekleriz.

Derneğin konumu aşağıda verilmiştir.

Telefon: 0533 439 00 05

E-mail: besiktasadd@gmail.com

 

 

 

 

Konya’da “3 Mart Devrim Yasaları” Paneline Katıldık.

ADD CHP, Eğitim-İş Konya şubeleri tarafından düzenlenen panel, Konya Barosu Salonu’nda yapıldı.

Yoğun bir katılımın olduğu paneli ADD GYK üyesi Hüseyin Emre Altınışık yönetti. Panele Prof.Dr.Süheyl Batum, Prof.Dr. Yalçın Karatepe ve Av.Sema Aksoy da katıldı. Panelde ilk konuşmayı şube başkanımız A.İlhan Gülek yaptı.

A.İlhan Gülek, “3 Mart Laiklik bayramı kutlu olsun. Bugün Türkiye’de laikliğin , çağdaşlığın, eşitliğin, aydınlığın bayramıdır. 3 Mart’ta üç şeye ihtiyacımız var: Umut, örgüt, eylem. Umudu olmayanlar bir iyilik yapıp sussunlar ve karamsarlık yaymasınlar. Örgütümüz yeniden ayağa kalkacak ve sürekli eylemle özlediğimiz günleri geri getireceğiz. Laiklik ve laik eğitim bu hedefe giden yoldur. Laiklik bizimdir. Biz onu Fransa’dan almadık. Türk tarihinden, Selçuklu sultanı Tuğrul Bey’in 1000 yıl önceki uygulamalarından, din-dünya işlerini ayırmasından  aldık.  Fransa’da Voltaire’de ‘de laiklik uygulamalarını Türklerle ilgili yazılmış kitaplardan yani bizden öğrendi ve etkilendi. Laikliğe saldıranlara, laikliği yabancıların icadı olarak görenlere bunları öğreteceğiz. Bunlar Türk tarihini de bilmiyor. Boşuna ve yalan konuşuyor. Bülbüller dururken, kargaları dinlemeye niyetimiz yok. Gün, M.Kemal’in Selanik’te çocukken yaptığı gibi, kargaları kovma, “kışt!” deme günüdür.” Dedi.

Muammer Aksoy ve Devrim Şehitleri’ni Anıyoruz.

Muammer Aksoy ve devrim şehitleri 28 Ocak 2018 Pazar günü saat 15.00’da yapılan bir anma etkinliğiyle anıldı.

Anma etkinliği İstiklal Marşı ve saygı duruşuyla başladı. Ardından Devrim Şehitleri için hazırlanan video izletildi.


Açılış konuşması Atatürkçü Düşünce Derneği Beşiktaş Şubesi A.İlhan Gülek tarafından yapıldı.

Ardından Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Sekreteri Öner Tanık ve Altan Öymen Konuşma yaptı.

Seyfi Yerlikaya’nın türküleriyle anma etkinliği son buldu.

2017 AYDINLANMA ÖDÜLÜ HIFZI TOPUZ’UN

Atatürkçü Düşünce Derneği Beşiktaş Şubesi’nin “Aydınlanma Ödülü” coşkulu bir törenle gazeteci-yazar Hıfzı Topuz’a verildi.

Atatürk Devrimi’nin ve Atatürkçü düşüncenin yerleşmesine katkıda bulunan kültür, sanat ve bilim insanlarına verilen ödülü daha önce tiyatro sanatçısı Gülriz Sururi ve heykeltıraş Mehmet Aksoy almıştı.

Töreni Gülsen Tuncer sundu ve okuduğu şiirlerle törene büyük renk kattı.Gençlerin büyük katılım gösterdiği tören Atatürk, Kubilay ve aydınlanma mücadelesinde yitirdiklerimiz için bir dakikalık saygı duruşuyla başladı. Açılış konuşmasını yapan ADD Beşiktaş Şubesi Başkanı A.İlhan Gülek “Kubilay’ın şehit edildiği günün 87.yılında da aydınlanma ateşi sönmedi. Bu gün aynı heyecanla buradayız. Cumhuriyetimiz için bizden öncekiler gibi hiç düşünmeden canımızı vermeye hazırız. Bu uzun soluklu mücadeleyi kazanacağız.” Dedi.

 

Cumhuriyet Vakfı başkanı Orhan Erinç, ”Aydınlanma mücadelesinde en çok bedel ödeyen biziz. Yazarlarımız öldürüldü, hapsedildi. Hala hapiste olan arkadaşlarımız var. Bu mücadeleyi yılmadan, korkmadan, bedeller ödeme pahasına sürdüreceğiz. Gazetecilikte en büyük rütbe ağabeyliktir. Sayın Hıfzı Topuz hepimizin abisidir. Hepimizden de şanslıdır. Çünkü o Atatürk Türkiyesi’nde Atatürk’le beraber on beş yıl yaşadı, aynı havayı teneffüs etti. Ödülü verenleri bu çok doğru seçimlerinden dolayı kutluyorum ” Dedi

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, “140 gazetecinin hapiste olduğunu düşünce ülkenin durumunu anlayabilirsiniz. Bu zorlu şartlarda da özgürlük ve aydınlanma mücadelesini sürdüreceğiz. Hıfzı Topuz’un dostu olmanın mutluluğunu yaşıyorum.” Dedi.

Mimar-Şair Cengiz Bektaş, “Ülkeyi adım adım gezen, kitaplar yazan, söyleşiler yapan Hıfzı topuz, geleceği yönetecek gençleri aydınlatmak için en çok emek verenlerdendir. “Pekiyi ne yapmalıyız” diyen aydınlar, hep üreten ve hiç yorulmayan Hıfzı ağabeyi örnek almalıdır.” Dedi.

Tiyatrocu Cihat Tamer, şiirle başladığı konuşmasında “yasaklar, yasaklar. Nereye kadar? Özgür bir ülke istiyoruz. Artık yeter! Dedi.

Karabey Aydoğan’ın türkülerinden sonra sahne alan BASAD TSM Korosu Dicle Derman yönetiminde Atatürk’ün sevdiği şarkıları söyledi ve Troya Folklor Derneği zeybekler oynadı.

Ödülünü Gülriz Sururi ve Mehmet Aksoy’un elinden alan Hıfzı Topuz, ”Atatürkçü Düşünce Derneği’nden böyle bir ödül almanın büyük mutluluğunu yaşıyorum. Aydınlanma fikri Türkiye’ye Tevfik Fikret’le geldi, ondan çok etkilenen Atatürk’le vücut buldu. Ben Cumhuriyet’le yaşıtım ve kendimi hep Atatürkçü olarak niteledim. O’nun hakkında dört kitap yazdım. O’nu gördüm, elini sıktım, çok şanslıyım. Bu günler geçecek ve zafer devrimcilerin, Atatürkçülerin olacaktır. Dedi.

Tören toplu fotoğraf çekimi ve hep birlikte okuna İzmir Marşı’yla son buldu.

Törene Nazan Moroğlu, Mustafa Köz, Göksel Arsoy, Engin Ayça, Hikmet Altınkaynak veNazım Alphan’ın yanı sıra pek çok yazar, gazeteci, sanatçı ve demokratik kitle örgütü temsilcisi katıldı.

Ödül töreni 23 Aralık Cumartesi günü, Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş Yerleşkesi Fazıl Say Konferans Salonu’nda yapıldı Törene Bakırköy Belediyesi ve Bahçeşehir Üniversitesi destek verdi.

 Bilginize sunarız.

 

 ADD Beşiktaş Şubesi

Yönetim Kurulu

ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ GENÇLİK KURULU BİLDİRİSİ

Atatürkçü Düşünce Derneği Gençlik Kurulu Basın Bildirisi 

ATATÜRKÇÜ GENÇLİĞİ MÜCADELEYE ÇAĞIRIYORUZ.

KAMUOYUNA

Bir asrı devirmek üzere olan cumhuriyetimiz açıktır ki emperyal güçler ve işbirlikçileri tarafından içten ve dıştan saldırı altındadır. Tam bağımsızlığımıza, ulusal yapımıza, kurucu felsefemize ve devrimlerimize karşı yürütülen bu saldırı sadece Türk Devrimi’ni değil Türk Devrimi’ni önder alan tüm ulusları, emperyalizme karşı mücadele yürüten tüm devletleri hedef almaktadır.
Cumhuriyeti koruma ve kollama görevini emperyalizmi yıkıma uğratmış ilk önder olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Söylev’inden, Gençliğe Hitabesi’nden ve Bursa Nutku’ndan alan Atatürk Gençliği olarak daha güçlü, daha umutlu ve daha örgütlü bir mücadele etme bilinci ve kararlılığıyla büyük Türk Ulusu’na ve Türk Gençliği’ne sesleniyoruz:
•Tam bağımsız ve Kemalist Türkiye’yi yeniden kurma mücadelesinde en önde olacağımıza,
•Etnik-bölücü, mezhepçi-gerici siyasete ve teröre, kimlik siyasetine, dıştan ve içten gelen Türk Ulusu’nun tam bağımsızlığını zedeleyen ve Türk Ulusu’nu yok etmeyi amaçlayan her türlü girişimin karşısında mücadeleye,
•Siyasi iktidar tarafından gericileştirilmeye çalışılan Türk milli eğitim sistemini cumhuriyetin kuruluş ilkelerini temel alarak; aklın ve bilimin yol göstericiliğinde geleceğe taşımaya,
•İktidarın rantçı ekonomi anlayışına karşı Türkiye’nin yoksul ve ezilmiş emekçilerinin ve işçilerinin mücadelesine omuz vereceğimize ve Kemalist programın devletçi ekonomi anlayışının yerleşmesi için var gücümüzle çalışacağımıza,
•Atatürk’ün “Yurtta Barış, Dünyada Barış” ilkesinden hareketle tam bağımsızlıkçı, ulusal egemenliği öne alan dış politika anlayışının egemen kılınması için çalışacağımıza, topraklarımızı sömürgeleştirmeye çalışan yayılmacı devletlere ve uluslararası kuruluşlara karşı mücadeleden geri kalmayacağımıza,
•Geri bıraktırılmış ve yolundan saptırılmış Kemalist Devrimin olmazsa olmaz laik, üniter ve parlamenter sistemini yeniden, tam anlamıyla tesis için çalışacağımıza,
•Refaha ermenin 6 Ok ile mümkün olduğunun bilinciyle, Kurucu Genel Başkanımız Muammer Aksoy başta olmak üzere devrim şehitlerimizden emanet olarak aldığımız Kemalist Devrimi tamamlama mücadelesini başarıyla sonuçlandıracağımıza söz veriyoruz.
Türk Devrimi’nden aldığımız güç ile Türk Gençliği’ni emperyalizme karşı bizimle birlikte mücadeleye çağırıyoruz.

Atatürkçü Düşünce Derneği
Gençlik Kurulu

Atatürkçü Düşünce Derneği Gençlik Kurulu Basın Bildirisi ATATÜRKÇÜ GENÇLİĞİ MÜCADELEYE ÇAĞIRIYORUZ.#add #addgençlik…

Δημοσιεύτηκε από Atatürkçü Düşünce Derneği Gençlik Kolları στις Παρασκευή, 22 Δεκεμβρίου 2017

 

2017 AYDINLANMA ÖDÜLÜ

Sayın Hıfzı Topuz’un ödül alacağı 2017 Aydınlanma Ödülü Töreni’nde sizleri aramızda görmekten onur duyacağız.

Emperyalizm NATO Aracılığı İle Sopa Gösteriyor.

Norveç’te yapılan NATO tatbikatında yaşanan rezalet ile bir kez daha NATO’nun ortağı değil, hedefi olduğumuzu bütün çıplaklığı ile gördük.

Türkiye, tatbikatın sunuş kısmında hedef (düşman) ülkeler arasında gösterildi. Üstelik Mustafa Kemal Atatürk’ün fotoğrafı kullanılarak…

Her ne kadar daha sonra yapılan açıklamalar, özürler ile durum kurtarılmaya çalışılsa bile bu ne ilk “yanlışlık” ne de son “hata” olacak. Bu tür tatbikatlarda, seminerlerde hedefler, konular aylar öncesinden saptanır ve onaylanır. Doğaçlama yapılan konuşmalarda ancak dil sürçmeleri olabilir. Yapılan bir hata değil gerçek niyetlerin dışa vurumudur.

Bu olay ilk kez olmuyor. Daha önce de İtalya’da yapılan bir NATO toplantısında yine “yanlışlıkla” bölünmüş Türkiye haritası kullanılmıştı. Bir toplantıda yanlışlıkla Türkiye haritası yerine İspanya ya da başka bir harita yansıtılabilir. Ancak NATO yetkililerinin evrak çantalarında bölünmüş Türkiye haritalarının bulunmasının açıklaması yoktur.

Bu olaydan sonra BOP planlarının açıklanması, en yetkili ağızlardan Ortadoğu’da 22 ülkenin haritalarının değişeceğinin ifade edilmesi, Irak’ın fiilen bölünmesi, Suriye’nin içinde bulunduğu durum, ülkemizi bölme amacını yıllardır sürdüren terör örgütüne son aylarda gönderilen binlerce TIR dolusu silah, aynı “yanlışlığın” birbirini tamamlayan parçalarıdır. NATO üyesi ülkelerdeki bazı yabancı şirketlerin ajandalarında, dağıttıkları haritalarda da aynı “yanlışlığın” yapılması tesadüf değildir.

Ülkemizde yurtseverler, devrimci gençler 50 yıldan bu yana NATO’nun gerçek yüzünü halka gösteren eylemler yaptı. Açıklamalar, toplantılar yaptı. Bu uğurda gözünü kırpmadan idam sehpalarını yürüdüler. NATO içinde örgütlenmiş Gladyo, ülkemizde yüzlerce faili “meçhul” cinayet işledi. Katliam yaptı. Bu son olay, duymayan kulaklar, görmeyen gözlerin NATO denilen saldırgan örgütün gerçek niyetini ortaya koyacaksa hayırlı olmuştur.

 

Tam da, son 29 Ekim kutlamaları, 10 Kasım Atatürk’ü anma törenleri sırasında halkın Atatürk’e koşması, siyasal iktidarın Atatürk’ün tarihi önemini kavradığı izlenimi veren görüntüler vermesinden sonra hedefe Atatürk fotoğrafı ile Cumhurbaşkanının ismini koymaları da oldukça manidardır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün “Bağımsızlık benim karakterimdir” sözünün yol göstericimiz olması gerektiği bir kez daha doğrulanmıştır. Emperyalizm NATO üzerinden ülkemize sopa göstermektedir. Türkiye tam bağımsız olmadıkça “dost” görünümündeki emperyalist ülkelerin bu tür küstahlık ve tehditlerinden kurtulamayacaktır.

Yaşasın Tam Bağımsız ve Gerçekten Demokratik Türkiye

Atatürkçü Düşünce Derneği

“Devlet Teorisi” Dersleri

Değerli gençlerimiz,

Gençlik kolumuz ile birlikte gerçekleştirilecek olan “Devlet Teorisi” derslerimiz, 14 KASIM SALI, SAAT 19.00 da başlamış bulunmaktadır.
1 ay boyunca sürecek derslerimiz “salı ve cumartesi” günleri yapılacaktır. Ders, Prof. Dr. Naci Kepkep tarafından verilecektir.
Dersler, salı günleri 19.00 ve cumartesi günleri ise 14.00 da başlamak suretiyle 2 saat süresince yapılacaktır.

Atatürkçü Düşünce Derneği Beşiktaş Şubesi Yönetim Kurulu

 

1 2